Poezi nga Magda Maylam

Categories: Letërsia Kristiane

NE HIJEN E KRAHEVE TE TU

Ne hijen e kraheve te Tu
une kerkoj strehe,
Ne cadren Tende prehje gjej
ne ere e shi;
Shpetim, lavdi, fuqi,
gezim e shprese,
I marr nga Ti, Perendi,
vetem nga Ti.

(Bazuar ne Psalmin 61, vargu 4)

KUJT I NGJAN ZOTI PERENDI?
Kujt i ngjan, valle,
Zoti Perendi?
Me fytyre si dielli,
qe ndrin me force te tij…
Mban veshur nje brez ari
dhe rrob’n e drejtesise,
me syte si flake zjarri,
ky Bir i Perendise…
Me kembet – bronz te skuqur
dhe zerin si ujevara,
nga goja – shpate dy tehesh,
dhe floke te bardhe si bora…
E njeh keshtu dhe ti,
Jezusin, Zotin tone?
Nese jo, pranoje
tani, sa s’eshte vone!

(Bazuar tek Zbulesa 1:12-16)

KRYQ DASHURIE

I varfer u bere,
qe une i pasur t’isha;
Rende u ndeshkove,
qe faj te mos kisha.

Vdekjen takove,
qe une te njihja jeten;
Ringjalljen shijove,
qe une te kisha shpresen.

O Kryq Dashurie,
per mua gjakosur;
edhe pse e dije
sa pak te kam dashur.

Kur Ty te pranova,
nuk ma mori mendja;
se do hapje zemren,
te me ftoje brenda!

Dashuria Jote, Zot,
rrjedh e rrjedh si lume;
Askush vec Teje, Zot,
s’do kish’ bere kaq shume!

KAQ SHUME TE DUA!
E pyeta une Jezusin:
“Sa shume me do Ti mua?”;
Ne kryq, Ai vdiq krahehapur
dhe tha: “Kaq shume te dua!”

KUR TY TE NJOHA

Me erdhe prane, porsi nje engjell,
Me dhe Ti krahe, me dhe Ti jete;
Me Ty kuptova se isha e lire,
Ne kete bote, ne kete realitet.

Dyert e zemres sime u hapen
me cel’sin Tend te Dashurise;
Gezimi shpertheu, vet’ jeta ndryshoi,
kur Ty te njoha, Perendi.

Gezohem qe jam une bija Jote,
Gezohem qe Ti je im Ate;
Te dua, Zot, te dua, Zot,
Te dua sa jeta e gjate.

KOHA ESHTE AFER
Jezusi thote: “Une Jam,
I pari dhe i fundit,
Alfa dhe Omega,
Ndaj zgjohuni prej gjumit…
Boria do te bjere
dhe Une do vij me rete,
Edhe cdo sy do shohe
Mbretin e vertete!”
O Deshmitar besnik,
I Plotfuqishmi Zot,
qe eshte dhe qe ishte,
dhe qe vjen ne bote;
Qe ne fort na deshi,
mekatet na pastroi,
qe gjakun per ne derdhi,
per Perendine na zgjodhi.
Ndihmome te jetoj
per Ty, sot e ngahere,
se koha eshte afer,
Ti vjen, te dyten here.

(Bazuar tek Zbulesa 1, vargjet 1-11)

PO TE MOS RRISH ZGJUAR…

Vella besimtar,
qe fizikisht jeton;
Qe emrin e ke “gjalle”,
por “i vdekur” rron!

Kujto se nga ke rene,
pendohu per gabimin;
Kujto Dashurine e pare
dhe ruaje besimin.

Se Zoti vjen te ti
atehere kur s’e ke ftuar;
Si vjedhes, pa trokitur,
ndaj duhet te rrish zgjuar.

Qe i denje te ecesh
me Zotin e se Vertetes;
Qe emri te t’jete shkruar
ne Librin e Jetes.

(Bazuar tek Zbulesa 3:1-5)

TI ME NJEH, O ZOT
Ti me njeh, o Zot,
nga larg me kupton;
Fryma Jote e Shenjte
ngado me rrethon.

Me rrethon nga para,
me rrethon nga pas;
I di fjal’t e mia
para se t’i flas.

Ti e di kur ngrihem,
kur ulem e di;
Nga do mund te shkoja?
Te ikja nga Ti?

Te nis fluturimin,
drejt detit te shkoj;
Dora Jote e djathte,
fort do me shtrengoje.

Nga Ti, Perendi,
s’mund te fsheh asgje;
Se per Ty, agimi
dhe nata jane nje.

Me heto, O Zot,
dhe zemren ma njih;
Me provo, Mbret Jezus,
prane Teje po vij.

(Bazuar tek Psalmi 139)

Author: magda.maylam

Leave a Reply